پیگیر دریافت حقابه تالاب‌ها از وزارت نیرو هستیم

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست از اعلام جدول حقابه رودخانه‌ها و تالاب‌ها برای ۳ سناریوی کم‌آبی، میان آبی و پرآبی به وزارت نیرو خبر داد و گفت: حقابه تالاب‌ها بر اساس شرایط بارش سالانه و دبی رودخانه‌ها تخصیص یابد.
۱۱ بهمن ۱۴۰۰ | ۰۷:۴۸ کد : ۱۰۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۵
پیگیر دریافت حقابه تالاب‌ها از وزارت نیرو هستیم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، دکتر علی سلاجقه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست صبح امروز با حضوردربرنامه زنده صبح بخیر ایران شبکه یک سیما با اشاره به در پیش بودن روز جهانی تالاب‌ها (دوم فوریه برابر با ۱۳ بهمن‌ماه ) اظهار کرد: در کشور ما 154 تالاب وجود دارد که 84 تالاب آن بین‌المللی و 34 تالاب هم عضو کنوانسیون رامسر هستند.

وی، جنبه‌های زیبایی‌شناختی، تلطیف آب‌وهوا، کمک به معیشت جوامع محلی، جنبه‌های گردشگری و اکو توریسم و نیز حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری را از کارکردهای عمده تالاب‌ها برشمرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست از برگزاری مراسم روز جهانی تالاب امسال در استان فارس و در کنار دریاچه بختگان خبر داد و گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته، تالاب‌ها هم به دلیل عوامل طبیعی و هم عوامل انسانی دستخوش تغییرات شده‌اند.

سلاجقه، تغییرات اقلیمی را ازجمله عوامل طبیعی تخریب تالاب‌ها عنوان کرد و افزود: توسعه نامناسب و دخالت‌های انسانی علاوه بر کمیت آب تالاب‌ها، بر کیفیت آب هم تأثیر منفی داشته است.

وی بابیان اینکه امنیت حیاتی در گروی حفظ محیط‌زیست است، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست در دوره جدید با تمام توان به دنبال انجام تکالیف قانونی و نظارتی خود خواهد بود. 

معاون رئیس‌جمهور در ادامه گفت: ما جدول حقابه رودخانه‌ها و تالاب‌ها را برای 3 سناریوی کم‌آبی، میان آبی و پرآبی به وزارت نیرو اعلام کردیم و گفتیم چنانچه به فرض در یک سال میزان بارش کشور و دبی رودخانه‌ها 20 درصد کاهش پیدا کرد، همان 20 درصد را در بحث حقابه تالاب‌ها کاهش داده و مابقی را رهاسازی کنند.

ورود برنامه احیای دریاچه ارومیه به فاز اقدامات نرم‌افزاری

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای احیای دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: در دریاچه ارومیه کارهای سخت‌افزاری انجام‌شده والان وارد فاز اقدامات نرم‌افزاری شده‌ایم که درواقع مدیریت مصرف‌کننده‌هاست.

سلاجقه بابیان اینکه در برنامه جامع ستاد احیای دریاچه ارومیه، تکالیف دستگاه‌های مختلف مشخص‌شده است، تصریح کرد: وزارت نیرو می‌بایست حقابه این دریاچه را همین حالا رهاسازی کند چراکه در اردیبهشت‌ماه، کشاورزان حقابه ای دارند و اجازه ورود آب به دریاچه را نمی‌دهند.

وی، با اشاره به افزایش 17 درصدی میانگین بارش‌های امسال در حوضه دریاچه ارومیه، تأکید کرد: توقع ما این است که حقابه دریاچه ارومیه هم به همین نسبت افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، افزود: وزارت جهاد کشاورزی نیز می‌بایست با اجرای برنامه الگوی کشت که برایش تبیین شده است، درصدی از آب مصرفی خود را کاهش دهد. ضمن اینکه وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت هم در بحث ساخت‌وسازها و آلودگی‌ها وظایفی بر عهده‌دارند که باید به آن عمل کنند.

مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز مغفول مانده است

سلاجقه بابیان اینکه مدیریت جامع حوضه آبخیز در کشور ما مغفول مانده است، گفت: تالاب‌ها انتهایی‌ترین نقطه یک حوضه آبخیز هستند و برای احیای آن‌ها باید مدیریت حوضه به‌درستی اتفاق بیفتد.

وی، آلاینده‌هایی که به تالاب انزلی می‌ریزند را یکی از چالش‌های عمده این تالاب عنوان و خاطرنشان کرد: شرکت آب و فاضلاب رشت باید نسبت به ساماندهی منابع آلوده‌کننده اقدامات مناسبی انجام دهد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در ادامه تأکید کرد: برنامه ما مردم پایه کردن محیط‌زیست است. بر این اساس، به مقوله فرهنگ‌سازی و جذب مشارکت‌های مردمی توجه ویژه‌ای کرده‌ایم و در این زمینه از همراهی سمن‌های محیط زیستی هم بهره می‌گیریم.

تعریف 64 پروژه عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا

معاون رئیس‌جمهور از تعریف 64 پروژه عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا در سطح کشور و به‌ویژه 9 کلان‌شهر اصلی در کمیته ملی هوای پاک خبر داد و گفت: از این تعداد حدود 25 پروژه در همان جلسه اول مصوب شد که شامل برقی کردن اتوبوس‌ها و گازسوز کردن موتورسیکلت‌ها در تهران است. 

به گفته سلاجقه، تعداد روزهای ناسالم تهران در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش‌یافته است.

وی بر بحث مدیریت درست پسماندها از سوی شهرداری‌ها تأکید و اقدامات شهرداری مشهد درزمینهٔ مدیریت پسماند را الگوی مناسبی برای کل کشور توصیف کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بابیان اینکه به دنبال بهبود شرایط محیط‌بانان هستیم، تصریح کرد: وضعیت حقوقی محیط‌بانان در 2 سال اخیر بهتر شده است.

سلاجقه با اشاره به تهیه اصلاحیه قانون محیط‌بان‌ها در دولت، خاطرنشان کرد: تجهیز پاسگاه‌های محیط‌بانی به 1200 دستگاه موتورسیکلت در حال انجام است و انشالله در سال آینده هم 600 دستگاه ماشین باکیفیت مناسب در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد. 


نظر شما :